niedziela, 22 stycznia 2012

kotlety z soczewicy

Poniższe danie to dowód na to, że obiad wegetariański nie musi być nudny i bez smaku. Kotlety z soczewicy na sosie z porów oraz zapiekane brokuły i kalafiory z bundzem. Brzmi nieźle, prawda?


Przepis:

Składniki:

szklanka czerwonej soczewicy
garść czarnych i zielonych oliwek
cebula
jajko
łyżka mąki
przyprawy: sól, pieprz, czosnek, oregano, ostra papryka, garam masala

opakowanie mrożonych różyczek brokułów i kalafiora
gęsty jogurt naturalny
bundz
ser żółty
pestki dyni

Soczewicę namaczamy na min 15 minut, odcedzamy wodę z moczenia i gotujemy w nowej wodzie do miękkości. Oliwki oraz cebulę kroimy drobno i wrzucamy do dużej miski. Dodajemy ugotowaną soczewicę, przyprawy, jajko i łyżkę mąki. Całość dobrze mieszamy, lepimy z masy niewielkie kotleciki i smażymy na oleju.
Brokuły i kalafiora po rozmrożeniu układamy w natłuszczonej brytfannie, zalewamy jogurtem z przyprawami, przekładamy bundzem i żółtym serem, po czym zapiekamy.
Podajemy z sosem z porów - przepis we wpisie "pora na pora" - i posypane uprażonymi pestkami dyni. Smacznego!

sobota, 21 stycznia 2012

duży efekt małym kosztem

Conchiglioni to duże makaronowe muszle, które można znaleźć właściwie w każdym polskim sklepie. Ponieważ są większe od standardowego makaronu, nie podaje się ich "z sosem", ale nadziewa. Są świetne jako danie główne lub dodatek do mięsa. Ja lubię je ze szpinakiem, ale równie smaczne będą na przykład z serem, orzechami i suszonymi pomidorami.


Przepis:

Składniki:

opakowanie makaronu conchiglioni
szpinak w liściach
cebula
czosnek
śmietana
intensywny ser - gorgonzola, bryndza lub miękki kozi
starty ser żółty
pomidorki koktailowe

Makaron podgotowujemy chwilę, żeby zmiękł i odkładamy na bok. Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy, dodajemy rozdrobniony czosnek, szpinak i dusimy. Gdy szpinak zmięknie, dodajemy śmietanę - tyle, by doprawiła potrawę, ale całość nie zrobiła się zbyt płynna - i ser. Gdy całość dobrze się połączy, zdejmujemy z gazu i studzimy. Makaron nadziewamy masą szpinakową i układamy w natłuszczonej brytfannie. Między muszle układamy przecięte na pół pomidorki koktailowe. Pięć łyżek śmietany łączymy z czterema łyżkami wody i polewamy potrawę. Zapiekamy w umarkowanej temperaturze przez 15 minut, pod koniec pieczenia posypując serem.


Makaronowe muszle są również świetne "na zimno", gotujemy je wtedy chwilę dłużej i nadziewamy na przykład serkiem śmietankowym i łososiem :)

pora na pora

Gdybym miała wybrać jedno warzywo, bez którego nie wyobrażam sobie kuchni, ba - nawet życia - byłby to z całą pewnością por! Jego idealny smak jest podstawą wielu potraw, drugie tyle uzupełnia jako dodatek. Smakuje różnie w zależności od tego, co się do niego doda. Dziś zjadłam na śniadanie jajecznicę z porem; była przecudowna, dużo smaczniejsza niż tradycyjna - z cebulą. A na obiad... znowu por! :) Tym razem jako łagodny sos do schabu i kaszy kus kus.



Przepis:

Składniki:
trzy białe części porów
ząbek czosnku
śmietana
gorgonzola
masło
bulion
sól, pieprz

schab

kus kus

Dwa pory kroimy na grube kawałki, wrzucamy na masło i osolone dusimy w garnku pod przykryciem, uważając, żeby się nie przypaliły. Gdy zmiękną, dodajemy obrany i rozgnieciony ząbek czosnku. Dusimy dalej, od czasu do czasu mieszając, przez około 10 minut, po czym dolewamy pół szklanki wody i dodajemy cztery łyżki śmietany. Podczas gdy pory w śmietanie dusimy na małym ogniu, trzeciego kroimy na pół i na drobne plasterki. Podduszamy na maśle, aż zmięknie i odstawiamy. Pory w śmietanie miksujemy blenderem, doprawiamy pieprzem, po czym dorzucamy niezmiksowane kawałki. Dolewamy szklankę bulionu i wkruszamy niewielki kawałek gorgonzoli - uważając, żeby ser nie zdominował smaku sosu. Podgrzewamy jeszcze chwilę, aż wszystkie składniki dobrze się połączą, Podajemy z usmażonym schabem i kus kusem. Smacznego! :)