wtorek, 6 marca 2012

uszlachetnione sardynki

Tania przekąska, dobra na imprezy i na drugie śniadanie do pracy. Puszka sardynek w oleju kosztuje około dwóch złotych. A można z niej wyczarować takie oto pyszności:



Przepis:

Składniki:
sardynki w oleju
czerwona papryka
ser kozi
ciasto francuskie

Czerwoną paprykę należy wcześniej upiec do miękkości, zdjąć z niej skórę i pokroić w niewielkie kawałki. Ser kozi kroimy również na nieduże plasterki. Z ciasta francuskiego - najlepiej wąską szklanką - wycinamy okręgi, które układamy na wyłożonej papierem blasze. Na środek każdego krażka z ciasta wykładamy po kawałku sera i papryki, a na to sporą porcję sardynki. Pieczemy aż wyrosną i się zrumienią.





a w dodatku... część druga :)

Proponowane przeze mnie dodatki zaimprowizowałam dziś w dzięsięć minut po przyjściu z pracy. Co prawda paprykę podpiekłam wcześniej i miałam ją w lodówce, ale trzeba przyznać, że i tak są to dodatki "ekspresowe" i tak zwane "z niczego". Przedstawiamy Państwu - żółtą fasolkę z sezamem i paprykowe caprese :)


Przepis na fasolkę:

Składniki:
żółta fasolka z mrożonki
sezam
sos ostrygowy
masło
oliwa
sól, czosnek

Fasolkę wrzucamy do woka na oliwę i dusimy kilka minut, mieszając. Dolewamy pół szklanki wody i dusimy na średnim ogniu, aż odparuje. Dodajemy dwie łyżki sosu ostrygowego, odrobinę soli, dużo czosnku i sporą łyżkę masła. Dusimy aż masło się roztopi i utworzy gęsty sos. Posypujemy uprażonym na suchej patelni sezamem. Gotowe :)



Paprykowe caprese to wariacja na temat sałatki caprese. Pomidory zastępujemy w niej pieczoną papryką a mozerellę - miękkim kozim serem.

Przepis:

Składniki:
duża papryka czerwona
ser kozi
cebulka ze szczypiorkiem
oliwa
sól, pieprz, czosnek

Paprykę pieczemy w brytwance posmarowanej oliwą, aż będzie miękka. Obieramy ze skóry i zostawiamy do ostygnięcia. Kroimy na średnie kawałki i układamy na talerzu naprzemiennie z kozim serem. Posupujemy pokrojoną cebulką ze szczypiorkiem. Całość zalewamy obficie oliwą wymieszaną z przyprawami. Smacznego.




niedziela, 4 marca 2012

a w dodatku...

Ziemniaki i mizeria. Wiadomo - dobre, jak u mamy, lubią wszyscy. Ale jak przygotować obiadowe dodatki, żeby było inaczej, bardziej wytrawnie i elegancko? Ja proponuję pieczone "zameczki z ziemniaków" i czerwoną kapustę z octem balsamicznym.



Przepis na ziemniaczki:

Składniki:
ziemniaki 1,5 kg
150 g masła
2 jajka

Ziemniaki ugotować, odlać, dobrze odparować i rozgnieść na gładką masę. Można przetrzeć przez sitko. Do masy dodać masło i dobrze rozmieszać, żeby się połączyło. Wbić jajka i dobrze wymieszać. Rękawem cukierniczym wyciskać na wyłożoną papierem do pieczenia blachę. Piec, aż się zrumienią.


Przepis na kapustę:

Składniki:
nieduża główka czerwonej kapusty
masło
ocet balsamiczny

Kapustę poszatkować na niewielkie kawałki. Do dużego garnka wrzucić pół kostki masła i kapustę. Posolić. Dusić pod przykryciem ok 20 min, od czasu do czasu mieszając. Po tym czasie wlać ok 6-7 łyżek octu balsamicznego i dusić dalej do miękkości.



Kapusta i ziemniaczki są dobrym dodatkiem zwłaszcza do czerwonych mięs. Smacznego.


tęsknota za szparagami

Tęsknię za wiosną, za sezonem szparagowym, za pysznym, prostym i nieskomplikowanym jedzeniem. Sparagi z wody, trochę masła - poezja! Ale póki co, chociaż się powoli ociepla, do wiosny (i szparagów) daleko. Dobrze, że są chociaż te ze słoika. Wiadomo - to nie to samo. Ale można poczuć choć trochę charakterystycznego, szparagowego smaku. Na przykład na ciasteczkach ze sparagami i serem pleśniowym.


Przepis:

Składniki:

ciasto francuskie
szparagi zielone w zalewie
ser pleśniowy

Z ciasta francuskiego wycinamy niewielkie okręgi. Układamy je na wyłożonej papierem do pieczenia blasze. Na środku każdego krążka z ciasta okładamy po dwa kawałki szparaga i niewielką ilość sera pleśniowego. Wkładamy do piekarnika i zapiekamy ok 15 min w 180 stopniach - aż wyrosną i się zrumienią.